Press "Enter" to skip to content

Amerykańska armia chce wrócić do mundurów z II wojny światowej

Mundur z okresu II wojny, nazywany „różowo-zielonym”, wciąż jest uwielbiany w amerykańskiej armii. Tak bardzo, że władze U.S. Army chcą, by powrócił na dobre. Ostateczna decyzja co do powrotu „pink and green” ma nastąpić w ciągu kilku miesięcy, ale zdaniem wielu sprawa już jest przesądzona.

Jednym z największych zwolenników powrotu starego munduru jest Dan Dailey, sierżant major U.S. Army. Pojawił się on w prototypie munduru, wzorowanego na „pink and green” w corocznym meczu futbolowym, który jest rozgrywany pomiędzy reprezentacjami U.S. Army i amerykańskiej marynarki wojennej. – W czasie drugiej wojny, żołnierze cieszyli się wyjątkowym szacunkiem. Kiedy się patrzyło na ten mundur, to było widać, że to było prawdziwe ubranie amerykańskiego żołnierza – mówił Dailey.

Armia USA wróci do starego munduru?

Zwolennicy powrotu do starego munduru uważają, że będzie to wspaniałe nawiązanie do historii i podniesie morale współczesnych żołnierzy. A to wśród nich ostatnio nie jest najwyższe. Współczesne amerykańskie wojny, te w Iraku i Afganistanie, raczej trudno uznać za sukces wojsk USA. Być może więc nawiązanie do dni chwały ma sens.

Ale nie wszyscy dzielą ten entuzjazm. Poprzedni codzienny mundur U.S. Army, Army Service Uniform, wprowadzono zaledwie w 2008 roku. Również dzieje mundurów polowych wojsk lądowych są skomplikowane. W 2005 wszedł do użytku mundur ACU – Army Combat Uniform, z pikslowanym maskowaniem. Okazało się ono jednak wyjątkowo nieefektywne i zaledwie pięć lat później zastąpiono je bardziej tradycyjnym MultiCamem. Pojawiają się więc głosy, że armia chyba za często zmienia umundurowanie. A przecież to nie ono jest najważniejsze w wojsku.


Żołnierze U.S. Army w proponowanych mundurach, nawiązujących do czasów II wojny

Jeśli mundur z II wojny powróci, to oczywiście nie będzie identyczny, jak ten z lat 40-tych. Pewnie będzie nieco lżejszy, będzie na nim też więcej dystynkcji. Poza tym, podczas II wojny za wytwarzanie mundurów odpowiedzialnych było bardzo dużo zakładów, zatem poszczególne uniformy mocno różniły się od siebie. Teraz za to ma odpowiadać jedna firma, więc wszystkie powinny być takie same.

Pierwsze zdjęcie: sierżant major U.S. Army (po lewej) w mundurze, nawiązującym do II wojny Twitter/15thSMA


A tak wygląda sierżant major w obecnym mundurze. Który wygląda lepiej?

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *