Press "Enter" to skip to content

Jedz ryby, będziesz mądrzejszy – to już potwierdzone naukowo

To, że ryby są zdrowe, wiadomo od dawna. Teraz mamy dowód, że ich jedzenie sprzyja inteligencji.

Badanie, które zostało opublikowane w piśmie Scientific Reports, nie pozostawia wątpliwości – im więcej ryb w jadłospisie – tym wyższe IQ.

Badanie zostało przeprowadzone na 500 dzieciach w Chinach. Okazało się, że dzieci, które odpowiadały, że jedzą ryby przynajmniej raz w tygodniu, miały o niemal 5 punktów wyższe IQ od tych, które odpowiadały, że ryby jedzą rzadko albo w ogóle. Nawet dzieci, które odpowiadały, że ryby jedzą czasami, miały niezłe wyniki – o ponad 3 punkty lepsze, niż te, które w ogóle unikają tych potraw.

Ryby są też dobre na sen

Ryby mogą mieć więc bardzo pozytywny wpływ na inteligencję. Ale to nie wszystko. W badaniu zapytano też rodziców dzieci. Okazało się, że te dzieci, które chętnie i często jadają ryby, lepiej śpią i dużo rzadziej się budzą. Niestety, w badaniach ankieterzy nie pytali, jaki konkretnie ryby jedzą dzieci.

Próba w badaniu nie jest mała, więc wydaje się, że wynikom można zaufać. Ale ryby warto jeść też z innych powodów – nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, które się w nich znajdują, wpływają na prawidłową pracę serca, zapobiegają chorobom układu krążenia i obniżają ciśnienie. Ryby to też doskonałe źródło białka oraz witamin. Mimo tego, ryby wcale popularne u nas nie są. Przeciętny Polak spożywa ich dwa razy mniej niż statystyczny mieszkaniec Europy, nie wspominając już o Japończykach. Ci ostatni spożywają 65 kilogramów ryb rocznie.

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *